1. Úvod
  2. O autodiagnostice
  3. OBD-II standard
Standard OBDII

 

Standard OBDII (On Board Diagnostics II) byl vytvořen za účelem nalezení jednotného systému palubní diagnostiky. OBDII diagnostika sleduje především závady a procesy, které se vztahují k emisím. Mezi základní funkce diagnostiky v rámci této normy patří: čtení a výmaz základních OBDII chybových kódů, zhasnutí varovné kontrolky motoru, zobrazení freeze frame dat (data zaznamenaná při nastání chyby), zjištění stavu readiness (předtím než je možné měřit emise, je nutné, aby proběhla určitá série testů - OBDII nám umožní zjistit, zda se tak již stalo), možnost diagnostiky lambda sondy, vyčtení kódu VIN. Dále je možné se setkat s mnoha rozšířeními, které umožňují komplexnější pozorování.

V souvislosti s evropskou modifikací standardu hovoříme o normě EOBD, u japonských vozů se můžeme sektat s pojmem JOBD. V různých částech světa byl standard zavádě v různých letech. Pro orientaci slouží následující tabulka:

Americké vozy - od r.v. 1996
Evropské vozy - benzin - od r.v. 2001
Evropské vozy - diesel - od r.v. 2003-4
Japonské vozy - cca od roku 2000.

Uvedené roky jsou pouze orientační, výrobci potřebný standard často zaváděli ve značném předstihu. Pro zjištění, zda je Váš vůz OBDII kompatibilní hledejte informaci: OBDII Certified nebo OBDII Compliant.

V rámci standardu OBDII existují 4 komunikační protokoly:
ISO9141 resp. ISO14230 = KWP2000 - většina evropských vozů
SAE-J1850-VPW (Variable Pulse Width, zkráceně "VPW") - většina amerických vozů
SAE-J1850-PWM (Pulse Width Modulation, zkráceně "PWM") - některé vozy Ford
CAN-BUS - nejnovější protokol

Zavedení OBD-II podrobněji

- Vozy dodávané na trh USA jsou standardem vybaveny od modelového roku 1996.
- Vozy s benzinovým motorem, prodané v EU*, jsou standardem vybaveny od začátku roku 2000 v případě nových modelů a od roku 2001 také v případě stávajících modelů. Toto se týká kategorie M1 (kromě vozů s celkovou hmotností nad 2500 kg) a kategorie N1 třídy I.
- Vozy s dieselovým motorem, prodané v EU**, jsou standardem vybaveny od začátku roku 2003 v případě nových modelů a od roku 2004 také v případě stávajících modelů. Toto platí pro vozy kategorii M1 kromě vozidel pro 6 a více pasažérů a kromě vozidel s celkovou hmotností vyšší než 2500 kg.
- Všechny ostatní vozy se standardem OBD-II (EOBD, JOBD).
*Země, které byly členy Evropské Unie v roce 2000.
**Země, které byly členy Evropské Unie v roce 2003.

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz